חפש  
דף הבית >> מנדלות
 

לאוסף המנדלות שלי באתר...

מַנְדָּלָה (באנגלית mandala) הינה סוג של ציור מדיטטיבי מורכב, המצויר בתוך עיגול או רק כמעגל, לעתים מצויר באמצעים רגילים (עפרונות, צבעים) ולעתים, בעיקר בטיבט, מצויר בעזרת גרגרי חול צבעוניים.

ציורים הדומים למנדלה הופיעו בכמה תרבויות בעולם, בלתי קשורות האחת בשנייה. למשל ביבשת אמריקה, בנוסף על דרום אסיה.

הפסיכואנליטיקאי קארל יונג ראה במנדלה ייצוג של ארכיטיפ העצמי, וכלי להשגת שלמות של האישיות.


מַנְדָּלָה מסמלת את היקום ואת נפש  האדם בכל הדתות שמקורן בתת-היבשת ההודית. ברוב ציורי המנדלה יש מרכז משמעותי, וממנו מצוירים הקשרים של הארה או מאפיינים של בודהיסטווה (ישות מוארת). בנוסף יצויר לרוב צלב, המחלק את המנדלה לארבעה חלקים.

פעמים רבות, אצל ילדים וכן אצל אלו שאינם מתחילים את הציור בעזרת רישום, ציורים יתחילו בנקודת מרכז וממנה יצאו לצדדים. ממשילים זאת לנפשו של האדם עצמו, בה יש מרכז וממנו מסתעפת התודעה.
 

גם ביהדות ניתן למצוא רמז לתאוריה זו. בספר תשבי (כרך א) רמז כתוב:

"אין לך עיגול בעולם שאינו נעשה מתוך נקודה אחת העומדת באמצע...
ונקודה זו העומדת באמצע נוטלת כל האור ומאירה לגוף ונאור הכול"
 


 

המנדלה יכולה להיות אמצעי אמנותי בציור או באמצעות תבנית מוכנה לצביעה, כביטוי של יצירה אישית. בנוסף, משמשת המנדלה ככלי במצבים שונים: בטקסי תפילה, באימון בריכוז ובסבלנות, במדיטציה, בטיפול באמנות. (מתוך ויקיפדיה)
 

כאשר נחשפתי לראשונה לציורי המנדלות, התלהבתי מהמורכבות, היופי והצבעוניות. עברתי סדנא קצרה ופשוט התמכרתי. מאז אני מציירת ונהנית מתהליך הציור ומהתוצר המוגמר.

המנדלה היא כלי חשוב לתהליך ריפוי והרגעות, ביטוי עצמי, ומהווה כמעין מדיטציה. תוך כדי הציור, אני מאפשרת ליד לצייר בחופשיות וללא תכנון. ציור המנדלה הינו תוצר של רגשות ותחושות פנימיות, המתבטאות החוצה בעולם של צורות וצבעים. הציור אינטואיטיבי ללא שכלתנות וחשיבה. 

לאוסף המנדלות שלי...


כתב עיתון "הארץ", יגאל חי, שראיין אותי לאחרונה למקומון "כל זכרון", קרא לעיסוקי במנדלות "אנרגיה חלופית".

 


ארוע "חצרות היוצרים" בנימינה (סוכות, אוקטובר 2010)
לרגל הארוע השנתי של "חצרות היוצרים" בבנימינה, בו השתתפתי והצגתי בפני המבקרים את יצירות המנדלה שלי, ‬פנה עיתון "הגפן" לכמה מן האומנים המקומיים‮, ‬על מנת לערוך עמם הכרות קצרה. 
במסגרת הכתבה, פורסם "כרטיס ביקור" עליי.

לאוסף המנדלות שלי...


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...