חפש  
דף הבית >> שיטות טיפול >> ביו-אנרגיה
ביו-אנרגיה (ביורגונומי)

ביורגונומי (Biorgonomy) או ביו-אנרגיה שימושית, הינה שיטת אבחון וטיפול שפותחה על ידי רפי רוזן, ומבוססת על מחקרי פרופ' וילהלם רייך. השיטה מבוססת על טכניקה מיוחדת - חישת אנרגיה באמצעות העפעוף. כלומר חישת האנרגיה באמצעות קפיצות בלתי רצוניות של העפעף. שיטה זו עדינה ביותר ולכן מאפשרת דיוק רב באבחון, תוך תקשורת עם אנרגיית המטופל ועם האנרגיה הקוסמית. השיטה גם מאפשרת קבלת תשובות בתקשור בנושאים שונים.

באמצעות טכניקת העפעוף, ניתן לאבחן את מצב ומספר שדות האנרגיה הקיימים במטופל, וכך לקבל מידע על מידת חיותו וחיוניותו. כאשר מופר האיזון האנרגטי ויכולת הזרימה נפגמת (בשל חוסר אנרגיה באיבר או בשל עודף אנרגיה), האנרגיה ה"תקועה" באיבר או מקום מסוים בגוף, ועל כן גורמת לחסימה.
 
הטיפול בביו-אנרגיה פועל על מרכזי האנרגיה בגוף הנקראים צ'אקרות. בגוף האדם ישנם שבעה מרכזי אנרגיה עיקריים ומאות מרכזי אנרגיה קטנים (נקודות פתיחה ואיזון).

בשונה משיטות טיפול אחרות, באבחון מקצועי של ביו-אנרגיה ניתן למצוא את נקודת המקור (הסיבה) הראשונית ביותר לחוסר האיזון. במהלך האבחון נבדקות הסיבות, הרגשות, המחשבות והפחדים שהיו שותפים לאותה סיטואציה, ועל ידי טיפול בנקודת המקור ניתן יהיה לשחרר את החסימה האנרגטית ולהביא את הגוף לידי ריפוי.

האבחון והטיפול אינם תלויי זמן ומרחב, מאחר שהמערכת היא אנרגטית. אי לכך, יכול המטפל לזמן שכפול של המערכת האנרגטית אותה נושא המטופל, ולבצע "טיפול מרחוק" - טיפול מלא גם ללא נוכחותו של האדם. כך, נוכל לעתים לטפל באדם גם אם נתבונן בתמונתו בלבד, דבר המאפשר טיפול בחולים שאינם מסוגלים לקום ממקום משכבם או שהנגישות אליהם בעייתית.

בשיטת הביורגונומי לא נעשה כל שימוש באנרגיה של המטפל והוא משמש רק כ"צינור" לתיעול אנרגיה אל המטופל. לפיכך, לא קיימת כל סכנה להינזק או לגרום נזק.

כיצד מתנהל תהליך טיפולי?
המטפל עורך תשאול מילולי קצר ומזמן שכפול של המערכת האנרגטית של המטופל לאחר מכן בודק המטפל את מספר השדות האנרגטיים ומתחיל בסדרת שאלות, כאשר כל התשובות מתקבלות מהמערכת האנרגטית ולא מהמטופל עצמו. לדוגמא- מוכנות המטופל לשינוי, איתור טראומות מעברו, סריקת איברי הגוף, מציאת עודפי/ חסרי אנרגיה, דפוסי חשיבה ופרדיגמות, רגשות ופחדים, גלגולי אנרגיה, מצבי וואקום אנרגטי, ועוד.

בעזרת הביו-אנרגיה, ובשילוב טיפולים אנרגטיים ורגשיים נוספים כגון: ניקוי ההילה, דמיון מודרך, הילינג רוחני, ותקשור - ניתן לאזן את האדם במישור הפיזי, המנטאלי והרגשי, על ידי איזון מרכזי האנרגיה בגוף ובכך לסייע לו בתהליך ההחלמה.

לעתים, יבצע המטפל טיפולי איזון באמצעות טכניקות מגע קלות במטופל, זאת לאחר שאובחן צורך בכך. ישנם מטופלים המבקשים בדיקות התאמה שונות, כמו: לימודים, זוגיות, עבודה, מגורים וכדומה. במקרה שכזה יערוך המטפל בדיקה מקיפה של ההתאמה על רבדיה השונים וכן, באם ימצא צורך בכך, יפתח קודי הצלחה, על פי בקשת המטופל ובאישור המערכת האנרגטית.
 
למה השיטה מתאימה?
ביו-אנרגיה מתאימה לטיפול בבעיות רבות ומגוונות - החל מבעיות רגשיות, פחדים כעסים וחסמים שונים וכלה בבעיות פיזיות ובריאותיות שונות המוגדרות על ידי הרפואה הקונבנציונאלית כמחלות. הטיפול במקור הבעיה בעזרת שחרור האנרגיות מוביל פעמים רבות לפתרון מוחלט של הבעיה הבריאותית ומאפשר איכות חיים גבוהה. השיטה גם מאפשרת קבלת תשובות לשאלות בתקשור.  

המודעות לטכניקת הטיפול בשיטת הביורגונומי גדלה וצוברת תאוצה בקרב מטפלים מתחומי הרפואה המשלימה והקונבנציונאלית כאחד. יחד עם זאת, ראוי לציין כי על מנת להגיע לרמות דיוק גבוהות באבחון ולתוצאות אפקטיביות בטיפול, קיים צורך בתרגול קבוע וחוזר עד להתמקצעות ממשית.

את שיטת הביו-אנרגיה למדתי לפני כ-6 שנים. פיתוח הקליטה העל חושית בשיטה זו פתחה את דרכי לעולם הריפוי ושינתה את חיי. הכרתי את החוש השביעי ולמדתי אותו. באמצעותו גיליתי שיש באפשרותי להבחין באנרגיה, להרגיש אותה ולטפל באמצעותה.  כדי להתמקצע בשיטה, תירגלתי רבות את טכניקת העפעוף עד שהצלחתי להגיע לרמת דיוק גבוהה באבחונים. השיטה מאפשרת לי לטפל גם בעצמי ולקבל מידע ותשובות על שאלות בתחום בריאות וביתר תחומי החיים. 

ד"ר נאדר בוטו מהווה עבורי השראה. רופא קרדיולוג מנתח ומצנטר בכיר בבית חולים איכילוב, אשר למד את השיטה ומשתמש בה בנוסף לרפואה הקונבנציונלית. ד"ר בוטו מרצה בכל העולם על שיטה זו ומעביר כנסים וסדנאות בארץ על שיטת האבחון והטיפול המהפכנית שפיתח. כתב את הספר - רפואה והחוש השביעי.
לאחרונה עברתי סדנא לטיפול בשיטתו.
אדם נוסף המשתמש בשיטת הביו-אנרגיה לאבחון וטיפול ולמד שיטה זו הוא הרב יעקב (ישראל) איפרגן המכונה בציבור "הרנטגן" – הוא רב מקובל ישראלי שיש המייחסים לו יכולות על-טבעיות. שמו נקשר בניסים, והכינוי ניתן לו בעקבות השמועות על יכולתו לאבחן מחלות ובעיות במבט עיניו החודרות בלבד. חצרו בנתיבות מהווה מקום עליה לרגל, והוא נוהג לצאת מביתו ולהשתתף בטקסים שונים אצל מאמיניו בישראל ובעולם. (מתוך ויקיפדיה).


צ'אקרות -מרכזי אנרגיה בגוף.
 לכל אחת מ- 7 הצ'אקרות יש מיקום מדוייק בגוף, צבע מיוחד ומאפיינים ספיציפיי.

 
1.  צ'אקרת הבסיס (השורש) -  צבע אדום.
ממוקמת בין פי הטבעת לאברי המין. אחראית על הצרכים הבסיסים שלנו: רביה, שימור הגזע, הישרדות, דחפים פיזיים בסיסיים, כוח החיסון של הגוף. שיבושים בצ'אקרה זו גורמים לאי יכולת לשלוט ביצרים, חוסר מעשיות ויכולת ביצוע (קושי במטלות היומיומיות).
 
2.  צ'אקרת המין – צבע כתום.
ממוקמת כ- 3 ס"מ מתחת לטבור. זוהי צ'אקרת היצירתיות והמין. היא שולטת בגישות ליחסים בין-אישיים, למין ולרביה. מכאן נשאב אומץ הלב והפחד. שיבושים בצ'אקרה הזו גורמים להתיחסות שלילית אל המין, וחוסר איזונה גורם לתחושה של עייפות פיסית ורגשית, להזדקנות מוקדמת וחיפוש מתמיד אחר תשומת לב.
 
3.  צ'אקרת מקלעת השמש צבע צהוב.
ממוקמת מעל הטבור, באיזור הסרעפת. כאן מרוכזים כוח הרצון, עוצמת הרגש והשליטה בחיינו, יכולת ההחלטה ורגשות קטנוניים כמו כעס, טינה, קינאה, שינאה (כל הרגשות השליליים). ממקום זו נובעת האנרגיה שלנו לתפקודים הפיזיולוגיים. ביטויה החיוני: הלבלב. שולטת בפעולת הכבד, הטחול, הבטן, כיס המרה ובאספקטים של מערכת העצבים. שיבושים בה גורמים לתחושת זרות וחוסר חיבור לגוף, אי יכולת להחליט, חולשה פיזית ותגובות רגשיות היסטריות.יתכן גם דחף בהתבלטות ואמביציה חסרת רחמים.
 
4.  צ'אקרת הלב – צבע ירוק או וורוד.
ממוקמת באמצע החזה. זהו מרכז הרגשות והמסנן בין האנרגיות התחתונות לעליונות. אחראית לאהבה ללא תנאי וחמלה. ביטויה החיצוני הוא: בלוטת ההרת (תימוס). היא שולטת בדם, בלב ובמחזור הדם ומשפיעה על המערכת החיסונית ועל מערכת ההפרשה הפנימית. כאן מרגישים באהבה. שיבושים בה גורמים לחוסר אהבה והערכה עצמית, רגישות מופרזת והזדהות עם סבל הזולת, וקושי לחוש אהבה בכלל, חוסר שמחת חיים ועצב.
 
5.  צ'אקרת הגרון – צבע כחול או תכלת.
ממוקמת בצוואר. מהווה מרכז לתקשורת שלנו עם הסביבה וליכולת שלנו לתקשר עם עצמנו, להיות אמיתיים וכנים עם עצמנו ועם זולתנו. דימוי עצמי קשור לצ'אקרה, בהיותו מציין את החשיבה הפנימית שלנו (ביקורתית או מפרגנת). זהו מרכז ההבעה, התקשורת והשיפוט. ביטויה בגוף הוא: בלוטת התריס. היא שולטת בריאות, במיתרי הקול, במערכת הסימפונות ובחילוף החומרים. שיבושים בה גורמים להתבטאות בלתי כנה, חוסר שלטה עצמית, התבטאות קולנית וכפייתית, בעיות בבלוטת המגן, חוסר ביטחון ויכולת להביע יצירתיות. צ'אקרה זו - ביחד עם צ'אקרת המין – אחראיות על הוצאה לפועל של יצירתיות טבעית. חסימה באחד ממרכזים אלו חוסמת את ביטוי היצירתיות ויוצרת תסכולים.
 
6. "העין השלישית" – צבע כחול אינדיגו /סגול.
ממוקמת במרכז המצח בין שתי העיניים מעל הגבות. ביטויה בגוף: בלוטת יותרת המוח. היא שולטת בגזע המוח התחתון במערכת העצבים, באוזניים, באף ובעין שמאל – העין של האישיות. דרך המרכז הזה מבחינים בטבענו הרוחני. מסמלת את האינטואיציה, כוח הראיה וההתבוננות הפנימית שמעבר לדברים הגשמיים, יכולת טלפטית, חשיבה מבריקה ומקורית, תחושה של קירבה והבנת הטבע, הסמלים והחלומות. אחראית על תקשור/ מידע מעולמות עליונים ומתת-המודע. שיבושים בה גורמים להכחשת היכולת המנטאלית והפרעות בעיניים.
 
7. צ'אקרת הכתר – צבע לבן /סגול
נמצאת בקצה הקודקוד. מחברת אותנו לחלק הרוחני – לאני העליון ולקוסמוס. היא הגבוהה ביותר ומאפשרת מיזוג עם ההכרה האוניברסאלית, קליטה ועיבוד של אנרגיה קוסמית, אינטואיציה ויכולת טלפטית מפותחת. פתיחתה של צ'אקרה זו מאפשרת התפתחות אישית בדרגה הגבוהה ביותר. ביטויה בגוף – בלוטת האיצטרובל והיא שולטת בגזע המוח העליון ובעין ימין. שיבושים בה גורמים להכחשת היכולת האינטואיטיבית והחיבור לאנרגיות קוסמיות – דיכאון וחוסר רצון לחיות ולהתפתח, בדידות.
 
8. צ'אקרת טרנס (פרסונלית) – צבע זהב
צ'אקרה רוחנית המצויה כמטר מעל לראשנו. אינה נכללת בצ'אקרות המסורתיות שעוברות לאורך גופנו. מחברת אותנו לידע רוחני, למקור אלוהי, להדרכה רוחנית, תיקשור והתפתחות.