חפש  
  

לימור ברנע
מטפלת הוליסטית - מאמנת אישית

 
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 שלח 
דף הבית >> שיטות טיפול >> דמיון מודרך
 

דמיון מודרך 

דמיון מודרך הוא שילוב של טכניקות הירגעות והרפיה, הכוללות חיזיון (ויזואליזציה) של סמלים ועצמים ודימוי של שימוש בחושים אחרים. השיטה מקובלת בשימוש בטיפולים פסיכולוגיים קצרי-מועד. התהליך נושא אופי רגוע ושליו. השיטה משתמשת בדמיון כדי לתרגל את שליטת המוח על התפקודים הגופניים.
 
דמיון מודרך הוא כלי רב עוצמה לצורך שינוי בחיים. כל אחד מאתנו משתמש בדמיונו ואנו עושים זאת כשאנו חולמים או נזכרים באירוע שקרה לנו בעבר. זוהי פעולה טבעית ואוטומטית הדומה להליכה או לנשימה.
 
כאשר טכניקה זו משמשת לטיפול, המטופל יחזה את גופו כבריא, חזק וחופשי מהבעיה הבריאותית או הפסיכולוגית ממנה הוא סובל. הטיפול יכול להתקיים בקבוצה או באופן פרטני, ונמשך בדרך כלל כחצי שעה. חוזרים עליו מספר פעמים בשבוע.
 
טכניקה זו כוללת שימוש בסמליםכדי לדמיין את השינויים שהמדמיין רוצה שיתרחשו בגופו. למשל, אפשר לדמיין שכאב קיים, נמס ומטפטף כמו נוזל חם דרך האצבעות. או אפשר לדמיין שתאי המערכת החיסונית מחכים לטרוף תאים סרטניים כמו שעופות דורסים תרים בשמיים לתפוס עכברים בשדה.

זוהי טכניקה מאוד אישית ועל המתרגל טכניקה זו לבחור את הסמלים בעלי המשמעות בשבילו. מחקרים על דמיון מודרך מצאו שאנשים יכולים להשפיע על מערכת החיסון שלהם, להוריד רמות כאב ומתח בגוףעל ידי טכניקה זו. בנוסף להשפעות הפיזיולוגיות, הדורשות תרגול רב, יש את הידיעה שאתה עושה משהו בשביל לעזור לעצמך, לתעל את האנרגיה לריפוי. זה בלבד עוזר להרגשה הנפשית טובה יותר ולהעצמה. 
 
דמיון מודרך משמש לטיפול בכמה מצבים כרוניים, ביניהם כאבי ראש, לחץ, לחץ דם גבוה וחרדה. יש המשתמשים בשיטה זו גם כדי להתכונן לקראת תחרויות ספורט, או מבחנים חשובים. 
דמיון מודרך הוא בעצם מעין "שיחה" עם התת-מודע. שיחה כזאת מתקיימת במצב של רגיעה והרפיה, בעיניים עצומות, כשהמודע שלנו "נח" ומאפשר את התקשורת הזו.  דיאלוג חשוב זה מאפשר לנו לסגור עניינים פתוחים מהעבר, ולנקות זיכרונות כואבים שהיוו מכשולים תת-מודעים להשגת מטרותינו בהווה ובעתיד. עבודה מעמיקה עם דמיון מודרך תעסוק בעבר, בהווה ובעתיד.
 
פעילות דמיון מודרך נעשית בדרך כלל בידי אדם אחד (המדריך) המנחה את המטופל. מטרת המדריך היא לסייע למודרך לחוות את החוויה במלואה, בלי לסטות לחוויות אחרות ולעיתים לא רצויות. אנשים המיומנים בשליטה על מחשבותיהם מסוגלים לשלוט בכוחות עצמם על חווית הדמיון המודרך ואינם זקוקים למדריך.
כדי שהאפקט של הדמיון המודרך יהיה חזק ככל האפשר, מתבקש המטופל לערב את מירב החושים בתהליך, כלומר לדמות את המראות בצבעים עזים, לשמוע את הקולות, להרגיש את תחושות הגוף - כולל טעם וריח - אף לחוות את הרגשות בצורה עזה ככל האפשר.
 
ההבדל העיקרי בין דמיון מודרך לבין היפנוזה, היא שבהיפנוזה (שחייבת להיות מבוצעת רק על-ידי אדם בעל הסמכה מתאימה!) הדמיון המודרך מתבצע אך ורק לאחר שהמהופנט נכנס למצב של טראנס היפנוטי. במצב זה נחלשת התנגדות אפשרית של המטופל לחוויות שהוא עומד לעבור, ולכן האפקט הטיפולי יהיה חזק יותר.

אני משתמשת רבות בשיטה זו. מאמינה שדמיון מודרך יכול לעזור במקרים של לחצים נפשיים, פחדים, כעסים והעצמה אישית. כמו כן אני משתמשת רבות עם דמיון מודרך לצורך החלמה ממחלות וחיזוק גופני. ילדים מתחברים באופן חיובי לשיטה זו.

לעיתים אני כותבת קטע דמיון מודרך מותאם במיוחד באופן אישי למטופל מסויים לבעיתו.


[למעלה]                [הוסף למומלצים]
לייבסיטי - בניית אתרים